Навіщо ISO у фотоаппараті та як його налаштовувати?
Для мене цей параметр довгий час був проблемним, тому я вирішила, що варто про нього окремо розповісти. Багато хто не розуміє що таке ISO та навіщо він потрібен. Проте вона дуже важлива, незалежно від того, яка у вас камера (хіба що плівкова) і що саме ви знімаєте.
Навіщо ISO в фотоаппаратах?
Всі знають, що світлочутливість камери це насправді матриця. Так от світлочутливість можна коригувати за бажанням. Вона є параметром, що налаштовується в камерах і називається ця функція ISO.
Коли ви фотографуєте, матриця може ловити багато світла чи мало. Чим більше світла, тим світліший знімок. Але не завжди це доречно. На яскравому сонці світла і так достатньо, тому якщо ви виставите ISO більше 400 (хоча і цього буде багато), вийде пересвічений кадр. Як правило, в студії або на хорошому природному освітленні цей параметр не виставляється не більше від 100.
У той самий час, якщо робити фотографії в темному приміщенні або в напівтемряві, без підвищеного ISO не обійтися. Навіть якщо виставити довгу витримку це мало допоможе. Потрібно відвищувати ISO, може навіть більше 3200 (але з такими налаштуваннями буває складно працювати непрофесіоналу), тоді і фото в темряві вийде досить світлим. Ні, воно не буде як студійне чи на сонці. не чекайте магії, але водночас чіткі контури та зрозуміле зображення – суть фото, техніка передасть в ідеалі.
ISO та шуми на фотографії
А тепер про те, чому для мене ISO завжди було проблемою, тобто про шум. Де тільки не пишуть, що за високого ISO підвищується кількість шумів. І так, всі мають рацію. Але тоді як профі роблять гарні студійні фото у темряві? Навіть місяць не зафіксувати нормально! Так ось, проблема не стільки в цьому параметрі, скільки в неправильній діафрагмі та витримці.
Так, сам по собі цей параметр робить помітне зерно, якщо виставлено за 3200. Але якщо поправити витримку та діафрагму, на кадрі цього буде майже не видно. А те, що залишиться, легко забереться при постобробці. До того ж важливо вміти працювати з додатковим світлом. Ось це дійсно справжня магія! А я, як не сумно, завжди цуралася всіх цих люстерок, спалахів та інших штучних методів підсвічування кадру.
Коли я розібралася в цьому, зрозуміла, що потрібно не тільки виставляти ISO, але й підвищувати витримку в темряві, змінювати діафрагму. Мої фото стали краще. Але відразу зазначу, що спочатку сильно плутаєшся, особливо без практики.
Тому я й кажу – новачкові, який точно вже вирішив займатися фотографією, потрібні ручні налаштування. Нехай це буде не швидко, повільно, нудно. Але ця база необхідна для розуміння. Адже це реально сама основна база, як абетка в вивченні нової мови! Тому що будь-яке фото це насамперед світло. І якщо не вміти працювати зі світлочутливістю, діафрагмою чи витримкою, то лише в автоналаштуваннях, інакше вдалого кадру можна не чекати.
Наприклад. Перші фото на моїй новій камері. Кухня, світло з одного вікна, досить, але краще з підсвіткою. Я її не робила. Фото були з шумами та місцями затемнені, місцями пересвічені. Чому? Я грала з типами зйомки камери (портрет, предметка, макро), а не з ручними налаштуваннями, які були найважливішими.
Коли розібралася я пішла в ту ж кухню, взяла ту саму річ що раніше і почала знімати. Без усіх цих портреток чи пейзажів, а просто в ручних налаштуваннях (літера М). Підсумок - я отримала кадри з мінімумом шуму та середньою гамою кольорів. Вони яскраві. але не пересвічені та не темні в той самий час. Так, не ідеальні, тому що була потрібна практика, але прийнятні для розгляду на продаж!
Так що всім, хто хоче знімати професійно, для стоків або просто хоче, щоб вийшли вдалі сімейні кадри - важливо зрозуміти ці три параметри: діафрагма, витримка та ISO. Зараз я трохи відхилилася від останнього, але не тому, що він найменш важливий, а тому, що вони взаємопов'язані. Запам'ятайте це!
Комментарии
Отправить комментарий